Haber Sunum

Yerel seçimlere kısa bir süre kaldı! İşte rakamlarla yerel seçim analizi

Türkiye yerel seçme gidiyor. 31 Mart pazar günü yapılacak yerel seçimlere kısa bir süre kaldı. İşte yerel seçimlerin rakamlarla analizi. Yerel seçimlerde 12 siyasi parti yarışacak ve partiler kesin aday listelerini 3 martta ilan edecek. 24 Mart tarihine akdar seçmen bilgi kartlarının dağıtımı devam edecek. Yerel seçimlerde oy verme işlemi doğu illerinde 07:00 ile 16:00 arasında batı illerinde ise 08:00 ile 17:00 arasında gerçekleştirilecek. Daha fazla detay haberimizde.

Yerel seçimlere kısa bir süre kaldı! İşte rakamlarla yerel seçim analizi
02 Mart 2019 - 22:09

Türkiye yerel seçme gidiyor. 31 Mart pazar günü yapılacak yerel seçimlere kısa bir süre kaldı. İşte yerel seçimlerin rakamlarla analizi. Yerel seçimlerde 12 siyasi parti yarışacak ve partiler kesin aday listelerini 3 martta ilan edecek. 24 Mart tarihine akdar seçmen bilgi kartlarının dağıtımı devam edecek. Yerel seçimlerde oy verme işlemi doğu illerinde 07:00 ile 16:00 arasında batı illerinde ise 08:00 ile 17:00 arasında gerçekleştirilecek. Daha fazla detay haberimizde.

Seçmenler, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel  yöneticileri seçmek için 31 Mart’ta sandığa gidecek. Mahalli idareler seçimlerinde 57 milyon seçmen oy kullanacak,  seçimlerde 12 siyasi parti yarışacak.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararı uyarınca, Adalet ve Kalkınma Partisi,  Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat  Parti, Demokratik Sol Parti, Halkların Demokratik Partisi, İYİ Parti, Milliyetçi  Hareket Partisi, Saadet Partisi, Türkiye Komünist Partisi ve Vatan Partisi seçime  katılacak.

Kesin aday listeleri ilçe seçim kurullarınca, büyükşehir belediye  başkanlığı için il seçim kurullarınca 3 Mart’ta ilan edilecek. Dün başlayan  seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtımı ise 24 Mart’ta tamamlanacak.

Her seçmen, kanunda sayılan istisnalar dışında, hangi sandık seçmen  listesinde kayıtlı ise ancak o sandıkta oy kullanabilecek. Bir seçmen, aynı seçim  türü için birden fazla oy kullanamayacak. Bir seçmen, hangi seçim çevresinin  seçmeni ise ancak o seçim çevresinde yapılan seçimler için oy kullanabilecek.

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır,  Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri,  Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun,  Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van’daki seçmenler, “büyükşehir belediye  başkanı”, “belediye başkanı”, “belediye meclis üyeliği” ile “muhtarlık ve ihtiyar  heyeti” için oy kullanacak.

Büyükşehir olmayan illerde ise “il genel meclisi üyeliği”, “belediye  başkanı”, “belediye meclis üyeliği” ve “muhtarlık ve ihtiyar heyeti” için oy  verilecek. Köylerde ise “il genel meclisi üyeliği” ile “muhtarlık ve ihtiyar  meclisi” için oy atılacak.

OY PUSULALARININ RENKLERİ

Büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası “beyaz”, il genel  meclisi üyeliklerine ilişkin pusula “turuncu”, belediye başkanlığına ilişkin oy  pusulası “mavi”, belediye meclisi üyeliğine ilişkin oy pusulası ise “sarı” renkli  olacak. Oy pusulaları tek zarfa konulacak.

YSK kararına göre, Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır,  Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya,  Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli,  Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde ve bu  illerde bulunan ceza infaz kurumlarında oy vermenin başlangıç ve bitiş saatleri  07.00-16.00 olarak uygulanacak. Bu illerin dışında kalan diğer illerde oy verme  saatleri 08.00-17.00 olacak.

Oy verme saatlerinin 07.00-16.00 olduğu illerde saat 16.00, diğer  illerde saat 17.00’den önce oylar sayılmaya başlanamayacak. Sandık seçmen  listesindeki bütün seçmenler oylarını kullanmış olsalar bile oy vermenin bitim  saatinden önce sandıklar kesinlikle açılamayacak.

Büyükşehirlerde, sırasıyla büyükşehir belediye başkanlığı, belediye  başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve muhtarlık, diğer illerde, sırasıyla  belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği, il genel meclisi üyeliği ve  muhtarlık, seçimlerine ait oy pusulalarının sayım ve dökümü yapılacak.

SEYYAR SANDIKLARDA OY KULLANIMI

Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenler için bu  seçimde de seyyar sandıklar oluşturuldu. Bu seçmenler, seyyar sandıklarda  oylarını kullanabilecek. İlk kez 24 Haziran 2018’deki Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem  Milletvekili Genel Seçimlerinde yapılan uygulama, yerel seçimlerle birlikte  ikinci kez uygulanmış olacak.

SEÇİM TAKVİMİNDEKİ BAZI SÜREÇLER

Seçim takviminin 31 Mart’a kadar olan bazı önemli aşamaları ise şöyle:

– 1 Mart 2019 Cuma: Yüksek Seçim Kurulunun il seçim kurulu, il seçim  kurulunun ilçe seçim kurulu kararlarına karşı yapılmış itirazları kesin olarak  karara bağlamasının son günü. Seçim kurullarınca yapılan inceleme veya itiraz  üzerine kesin olarak verilen kararlar sonucunda ya da istifa nedeniyle siyasi  partilerin aday listelerinde eksiklik meydana gelmesi halinde, bu durum ilçe veya  il seçim kurullarınca siyasi partilere bildirilecek.

– 2 Mart 2019 Cumartesi: Aday listelerindeki eksikliklerin siyasi  partilerce tamamlanarak ilgili seçim kurullarına bildirilmeleri için son  günü.

– 3 Mart 2019 Pazar: Kesin aday listeleri (bağımsız adaylar dahil)  ilçe seçim kurullarınca, büyükşehir belediye başkanlığı için il seçim  kurullarınca ilan edilecek. İl seçim kurullarınca birleşik oy pusulalarının  basımına ve basımı tamamlandıkça bir plan dahilinde ilçe seçim kurulu  başkanlıklarına dağıtımına başlanacak.

– 21 Mart 2019 Perşembe: Seçim propagandası ve yasaklarının  başlangıcı.

– 24 Mart 2019 Pazar: Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtımı  tamamlanacak.

– 29 Mart 2019 Cuma: İl ve ilçe merkezi dışında kalan köy, mahalle ve  beldelerde ilçe seçim kurullarınca malzeme torbaları sandık kurulu başkanlarına  teslim edilecek.

– 30 Mart 2019 Cumartesi: Seçim propagandasının sonu.

– 31 Mart 2019 Pazar: Oy verme günü. Seçim yasakları saat 00.00’da  sona erecek.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.