Haber Sunum | Son Dakika Haberler

Bu pozisyonda uyuyarak ‘horlamadan’ kurtulmak mümkün

SON YILLARDA ÖZELLİKLE AİLELERİN KABUSU HALİNE GELEN HORLAMA DURUMU, UYKUDAN ÖNCE YAPILACAK BASİT UYGULAMALARLA ORTADAN KALKABİLİR. ESKİŞEHİR ŞEHİR HASTANESİ HASTANESİ GÖĞÜS HASTALIKLARI UZMANI DR. BENGÜ DOĞAN, UYKU HALİNDE YAŞANAN HORLAMA DURUMUNDAN BAHSEDEREK, “SIRTÜSTÜ YA DA YÜZÜKOYUN YATIŞLARDA UYKU APNESİ YA DA HORLAMA ARTIŞ GÖSTERİYOR. BU DURUM AÇIKÇASI SOLUNUM YOLUNUN YERÇEKİMİNİN ETSİYLE, SIRTÜSTÜ YA DA YÜZÜKOYUN YATILDIĞINDA KAPANMASIYLA İLGİLİ GEÇECEK HAVA BOŞLUĞU DARALDIĞI İÇİN DAHA ÇOK SOLUNUM DURMASI VE HORLAMA GÖRÜYORUZ” DEDİ.

Bu pozisyonda uyuyarak ‘horlamadan’ kurtulmak mümkün
15 Şubat 2020 - 14:46

Son yıllarda özellikle ailelerin kabusu haline gelen horlama, uykudan önce yapılacak basit uygulamalarla ortadan kalkabilir. Eskişehir Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Bengü Doğan, “Sırtüstü ya da yüzükoyun yatışlarda uyku apnesi ya da horlama artış gösteriyor. Bu durum açıkçası solunum yolunun yer çekiminin etkisiyle sırtüstü ya da yüzükoyun yatıldığında kapanmasıyla ilgili geçecek hava boşluğu daraldığı için daha çok solunum durması ve horlama görüyoruz” dedi.

Uykuda horlama, çiftler arasında zaman zaman huzursuzluklara neden olabiliyor. Bu durum uykuda horladığını bilen insanların toplulukta uyuyakalma korkusu ve mahcubiyet duygusuna da yol açıyor. Eskişehir Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Bengü Doğan, doğru pozisyonda uyumanın horlamayı azalttığını belirtti. Doğan, “Bununla ilgili tam olarak bir şey söylemek zor. Ancak uyku apnesi olan hastaların sırtüstü yatmaları, uyku apnelerini arttırır. Bu nedenle hastalara daha çok sağ ya da sol yanlarına yatmalarını, uyku apnelerinin azaltıldığı bir tedavi önerisi olarak önerilerimiz oluyor. Yine horlamaları da azaltan yan yatış pozisyonu. Sırtüstü ya da yüzükoyun yatışlarda uyku apnesi ya da horlama artış gösteriyor. Bu durum açıkçası solunum yolunun yer çekiminin etkisiyle sırtüstü ya da yüzükoyun yatıldığında kapanmasıyla ilgili geçecek hava boşluğu daraldığı için daha çok solunum durması ve horlama görüyoruz. Yan yatıldığında yer çekiminden daha az etkilenildiği ve bu hava boşluğu daha geniş kaldığından dolayı hastalar daha rahat nefes alıyorlar ve daha az horluyorlar” dedi.

Kaynak: IHA

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

canlı tv
tv izle
insect