DOLAR 32,2343
EURO 35,0198
ALTIN 2438,802
BIST 9814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Ticari krediler enflasyon seviyesinde kaldı

Karşılaştırma sitesi encazip’un derlediği verilere göre geçtiğimiz yılın aynı döneminde toplam 1 trilyon 228 milyar TL olan tüketici borçları, ağustos ayının ilk haftasında yüzde 84’lük artışla 2 trilyon 268 milyar TL seviyesine yükseldi.

Ticari krediler enflasyon seviyesinde kaldı
17.08.2023 14:12
A+
A-

Karşılaştırma sitesi encazip’un derlediği verilere göre geçtiğimiz yılın aynı döneminde toplam 1 trilyon 228 milyar TL olan tüketici borçları, ağustos ayının ilk haftasında yüzde 84’lük artışla 2 trilyon 268 milyar TL seviyesine yükseldi. Bu artış oranının yüzde 47,83 olarak açıklanan enflasyon oranından yüksek olması reel tüketici borçlarının önemli ölçüde arttığını gösterdi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) verilerine göre, Türk lirası cinsinden kredi kartları dahil bireysel kredi borçlanmaları T. C. Merkez Bankasının faiz artış kararının ardından faizlerin yükselmesine rağmen artış gösterdi. Karşılaştırma sitesi encazip’un yaptığı araştırmaya göre vatandaşların bireysel borçları, kredi kartı borçları dahil 2 trilyon 268 milyar TL olurken bu sayı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 84 arttı. Tüketici enflasyonun (TÜFE) yüzde 47,83 olduğu aynı dönemde borçlanmadaki bu artış, tüketicilerin reel borçlarının arttığını gözler önüne serdi.

Tüketici kredilerindeki artış enflasyona yakın seviyede oldu

Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 930 milyar TL olan tüketici kredileri, yüzde 52’lik bir artışla 1 trilyon 415 milyar TL’ye yükseldi. Bunun 444 milyar TL’sini konut, 87 milyar TL’sini taşıt, 885 milyar TL’sini de ihtiyaç kredileri oluşturdu. Tüketici kredilerinin dağılımında taşıt kredilerindeki yüzde 229’luk artış dikkat çekerken ihtiyaç kredisi kullanımının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60, konut kredilerinin ise sadece yüzde 26 arttığı görüldü. Tüketici kredilerindeki artışın yıllık tüketici enflasyonun neredeyse iki katı olması tüketicilerin reel anlamda borçlanmalarının arttığını gösterdi.

İhtiyaç kredileri arttı, konut kredileri neredeyse sabit kaldı

Toplam ihtiyaç kredisi borçlanması 885 milyar TL olurken bu geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 60’lık bir artış anlamına geliyor. Tüketici enflasyonun yüzde 47,8 olduğu bu dönemde ihtiyaç kredilerindeki bu artış tüketicilerin reel borçlarının arttığını gösteriyor. Ancak konut kredilerinde ise durum bundan çok daha farklı. Konut kredilerindeki artış yalnızca yüzde 26 ile sınırlı kalırken konutların yeniden değerlenmesi, konut değerlerindeki hızlı artış gibi faktörler de eklenince konut kredisi kullanımının 2022 yılının aynı dönemine göre durma noktasına yaklaştığı görülüyor.

“Ticari kredilerde daralma olduğu görülüyor”

BDDK verilerine göre, kurumsal kredi kartları dahil ticari borçlanmalar geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 52’lik artışla 8 trilyon 63 milyar TL oldu. Taksitli ticari kredilerin yüzde 39’luk artışla 1 trilyon 203 milyar TL seviyesine ulaştığı görüldü. Bunların 16 milyar 372 milyon TL’sini işyeri; 114 milyar 544 milyon TL’sini taşıt; 1 trilyon 72 milyar TL’sini ise ihtiyaç kredileri oluşturdu. KOBİ kredilerinin ise 2 trilyon 858 milyar 701 milyon TL olduğu görüldü. Kredi kartı dışı ticari kredilerindeki artışın yüzde 39’luk oranla sınırlı kalmasını yorumlayan Çağada Kırım, “Ticari kredilerindeki artışın enflasyonun altında kaldığını görüyoruz. Bu da ticari kredilerde daralma olduğuna işaret ediyor. Ticari kredilerde artış görmenin ülkemiz ekonomisi açısından çok önemli. Yeni ekonomi yönetimimiz ile birlikte içeride ve dışarıda ülkemize olan güven arttı. Bunun ticari kredilere artış olarak yansıması ekonomimizin büyümesi açısından elzem. Ümit ediyorum kısa bir süre sonra ticari kredilerin bireysel kredileri geçtiğini görürüz” dedi.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.