Haber Sunum

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Canlı yayında önemli açıklamalar yapıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Canlı yayında önemli açıklamalar yapıyor
23 Şubat 2019 - 22:25

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN Türk-Kanal D ortak yayınında soruları yanıtlıyor.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Meydanlar şu anda gayet iyi”

Meydanlar şu anda gayet iyi. Beklentim milletin yatırımları değerlendirmesi. Benim aziz milletim, bu ülkeye en ufak bir yatırımı olmayanların ideolojik formatlamasına, bu tezgaha, bu tuzağa düşmemeli. “Bugüne kadar bize hangi iktidar ne kazandırdı?” buna bakması gerekir diye düşündürüyorum.

“Kaçak yapılaşma bizi tehdit ediyor”

Şehir planları büyük önem arz ediyor. Ne tür sıkıntılar çekiliyorsa plansızlıktan çekiliyor. Bizim yerel yönetim anlayışımızda planlar uzun vadeli hazırlanacak. Alt yapı ve ulaşım sorunları. Her evde fazla otomobil sayısı olunca park sorunu yaşanıyor. Apartmanların altında otopark olması lazım. Daha önceki yapılaşmada maalesef mecburiyet olmasına rağmen apartmanların altında otopark yok. Ne yapıyor kaldırımın üstüne aracını park ediyor. En son Kartal’da bir felaket yaşadık. Buradaki sıkıntı 3 kat izin almış 8 kata çıkarmış. Her yerde buna benzer kaçak yapılaşmalar var. Bu kaçak yapılaşma bizi tehdit ediyor. İstanbul’un deprem bölgelerimde bu sıkıntılar var. izmir’de de aynı sıkıntılar var. Bu tehdit bir büyük depremde faturası bunun ne olur belli değil. O yüzden sürekli uyarılarımızı yapıyoruz.

“Sosyal belediyeciliği çok önemsiyoruz”

Kentsel dönüşüm çalışması başlattık. Benzersiz şehirler anlayışıyla da şehirlerimizin kültürüne uygun şekilde buna uygun olarak şehirleşme yapılacak. Özellikle buralar turistler için bir çekim alanı oluyor. Çevreye saygılı şehirler yapalım diyorduk. Millet bahçeleri, kıraathaneleri gibi… Millet bahçeleri bizim tuttu. Belediyelerimiz bunu yapmaya devam ediyor. Millet kıraathaneleri de yapılıyor. Gerek kitapları ile gerek ikramlarıyla milletin kendi imkanları kendine dönüyor. Bu kaynaşmayı da sağlıyor. Seminerler sohbetler bunlar yapılabiliyor. Sosyal belediyeciliği çok önemsiyoruz. AK Parti belediyeciliği sosyal bir belediyecilik anlayışıdır. Yatay şehirleşmeye öncelik verdik.

“İzmir körfez kokudan geçilmiyor”

Atık suların kesinlikle denize deşarj edilmemesi noktasında ikazlar yaptık. İzmir körfez kokudan geçilmiyor. Kaç dönemdir CHP’nin burası. Kalkıp da burada bu hassasiyeti göstermediler.

“94 öncesi İstanbul yaşanır bir İstanbul değildi”

Ben belediye başkanı iken İstanbul’un nufusu 8 milyondu. Şu anda 15 milyon. Toplu taşıma kültürü dahi bizde henüz gelişmedi. Biz özellikle metro metrobüs ile toplu taşıma kültürünü yaygınlaştıralım ki vatandaşım her yere kendi aracıyla gitme durumunda kalmasın. Marmaray milyonlarca insanı Üsküdar’dan Sirkeci’ye geçirmiştir. Bu kültür bizde artık gelişmeye başladı.

94 öncesi İstanbul yaşanır bir İstanbul değildi. Çöp, çukur, çamur… Bunlardan geçilmiyordu. Bot giyip Bağcılar’da seçim kampanyası yaptım. Esenler çukurdan çamurdan geçilmiyordu. Biz oradaki seçimlerde 5 ilçeyi bir arada kazandık. Oralar sonra süratle değişmeye başladı. Bu başarı bir şeye inanmanın neticesidir. Büyükşehir belediyesi olarak ilk hamleyi çöp üzerinden yaptık. Çöp dağlarını kaldırdık. Bizim temel felsefemizde temizlik var bunu halledeceğiz dedik. Biz geldiğimizde doğal gazın girdiği ev miktarı 50 bindi. Ben belediye başkanlığını bıraktığımda 1 milyon 250 bin eve doğal gazı verdik. Bu hava kirliliğinin büyük oranda azalmasını getirdi. En büyük sorunlardan bir tanesi susuzluktu. Her evde su depoları vardı, bazıları küvetleri dolduruyorlardı. İSKİ o zaman tanker getiriyor herkes kuyrukta o çamurların içerisinde ellerinde el arabalarıyla bidonlarını su doldurup eve dönerlerdir. Biz 140 kilometreden su getirdik. Aynı şekilde 180 kilometreden su getirdik. Boğazın altından dev bir su tüneli açtık. Şimdi İstanbul’un 2050 yılına kadar su sorunu yok.

Metrobüs seri bir toplu taşım imkanı getirdi. Ben göreve geldiğimde “Ben” dedim “Halkıma artık eski otobüsleri yasaklıyorum, kaldırıyorum” dedim ve mercedes otobüsleri aldık. Şu anda İETT’nin 6 bini aşkın otobüsü var.

“Kaçak yapılaşmayla devam edersek deprem faturası bize çok çok ağır olur”

Eğer biz kaçak yapılaşmayla devam edersek deprem faturası bize çok çok ağır olur. Bugün Japonya’da bakıyorsunuz 8,5-9 şiddetinde depremler oluyor ama önemli bir sorun oluşmuyor. Depreme karşı alınan tedbirlerle orada depremlerde ağır faturalar ortaya çıkmıyor. Bizde de bakıyorsunuz kullanılan malzemelerde hassasiyet gösterilmiyor. 3 kat olması gereken yer 10 kat olursa 8 kat olursa bu bedel ağır olarak gelir. Zemin etütlerinde kullandığımız malzemeye varıncaya kadar her türlü hassasiyete dikkat edilmeli. TOKİ bu hassasiyetlere dikkat ediyor. Biz TOKİ’yi para kazandırsın diye kurmadık. Şehirleşmede güzelliği, emniyeti yakalıyalım diye kurduk. Bizim kentsel dönüşüm dediğimiz olay bu. Vatandaşın bize yardımcı olması lazım.

“Benim anketlere güvenim kalmadı”

Benim anketlere güvenim kalmadı. Geçtiğimiz seçimlerde yaşadık. Bir tanesi yakın tutturuyor. Çoğu açık ara kaybettiler.

“Ayırt etmedik, hizmet götürdük”

Bizim bakmamız gerekn şu: Ankara’da tecrübe ve dürüstlük önem arz ediyor. Mehmet Özhaseki 5 dönem Kayseri’de belediye başkanlığı yapmış arkadaşımız. Özhaseki bambaşka bir Kayseri inşa etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na getirdik. O çukurların açıldığı Güney Doğu’daki yerlerde bu Özhaseki bey çok iyi şeyler yaptı. Dicle nehrinin kenarında piknik alanları muhteşem. Kurşunlu Camii’nin olduğu bölge bambaşka oldu oralar. Güney Doğu’da çok ciddi konut yapımı oldu. Ayırt etmedik, hizmet götürdük. Van’a yaptığımız yatırım 25 milyara ulaştı.

Teröre destek veren belediyelere kayyumlar atanabilir”

Milletin parasını teröre harcatmayız. Teröre destek veren belediyelere kayyumlar atanabilir. Biz oradaki halkı zulme mahküm edemeyiz. Kayyum atamalarında geç kaldık bile biz. Daha zamanlı bu atamaları yapsakydık Güney Doğu çok daha farklı bir konumda olurdu. Bu ülkeyi bölmek isteyenlerle yapılan ittifakı ne millet ne tarih affetmeyecek.

HDP’nin aday göstermemesi

Ankara’da CHP’nin adayı var diğerlerinin yok. İstanbul’da CHP’nin adayı var. HDP ve İyi Parti’nin adayı yok. Mersin’de, Adana’da aynı şekilde. Birinin olduğu yerde diğerinin adayı yok. Pensilvanya ve Kandil’in talimatları var. Kandil talimatlarında ne diyor? Güney Doğu’da kendi adayımızı göstereceğiz. Batı’da AK Parti’nin kazanmaması için diğer adayları destekleyeceğiz” diyor.

S&P’nin açıklamaları

Türkiye’ye karşı kasıtlı bir şekilde politik davranış söz konusu. Bu davranış tamamen siyasidir. Bizim S&P ile herhangi bir ilişkimiz kalmadığı için bu onları çıldırtıyor. Bankacılık sistemimiz sağlam bir şekilde yoluna devam etmekte, rakamlar da bunu açıkça ortaya koymaktadır.

Ayrıntılar geliyor…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.