Haber Sunum

Akıl almaz olay! Telefon ekranında bakmaktan korneası yırtıldı

Tayvan’da iki yıldır akıllı telefonunu maksimum ekran parlaklığında kullanan kadının korneasında delikler oluştu. Kornea nedir ve nasıl tedavi edilir?

Akıl almaz olay! Telefon ekranında bakmaktan korneası yırtıldı
21 Şubat 2019 - 18:11

25 yaşındaki kadın, bir firmada sekreter olarak çalışıyordu. Chen soyadlı kadın, sosyal hayatında telefonunu çok sık kullanıyordu.

BULANIK GÖRMEYE BAŞLADI

2018 yılının Mart ayında gözlerinde rahatsızlık hisseden kadın, sık sık kanlı gözlerle uyanmaya ve gün boyunca bulanık görmeye başladı. Önce göz damlaları kullanmayı denese de işe yaramadığını görünce doktora başvurdu.

Telefonundaki ekran parlaklığını sürekli maksimum seviyede tutan kadının korneasında, 500 delik meydana geldi ve görmede  hasar oluştu.

ÜÇ GÜNDE DURUMU DÜZELMEYE BAŞLADI

Durumunun daha da ağırlaşması üzerine hemen steroid tedavisine başlandı ve Chen’in üç gün içerisinde durumu düzelmeye başladı.

Chen’in gözündeki sorunun, 2 senedir cep telefonunu maksimum parlaklıkta kullandığı için oluştuğu belirtildi. Apple Daily’e konuşan Hong, genç kadının akıllı telefon ekranının 625 lümen parlaklığa sahip olduğunu ancak maksimum 300 lümende cihaz kullanılması gerektiğini belirtti.

“GÖZÜ MİKRODALGAYA KOYMAK GİBİ BİR ŞEY”

Profesör, özellikle karanlık bir odada bu kadar parlak ışığa bakmanın korneada çok ciddi hasarlar oluşturabileceğini söyledi. Hong, bir telefonu böyle kullanmanın gözlerdeki etkisini “Gözünüzü mikrodalgaya koymak gibi bir şey” olarak tanımladı.

KORNEA NEDİR?

Kornea; gözün dış tabakasının en önünde yer alan kubbe şeklindeki bir tabaka olarak biliniyor. Korneanın iki görevi vardır.

KORNEANIN GÖREVLERİ

Korneanın görevlerinden ilki gözün içindeki yapıları korumak, ikincisi ise dışarıdan gelen ışığı kırarak retina adı verilen ve görmeyi sağlayan sinir tabasına net bir şekilde odaklamaktır.

BAZI DURUMLARDA NAKİL GEREKİR

Korneada meydana gelen bulanıklık veya şekil bozukluğu; görmeyi ileri derecede engeller. Bazı durumlarda ise nakil gerekir.

Kornea dokusu; yara dokusunun oluşması ya da ödem nedeniyle bulanıklaşır. Kornea nakli görmeyi düzeltmek, ağrıyı azaltmak ya da göz bütünlüğünü korumak için uygulanabilir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.