Haber Sunum

Türkiye Suriye’nin Doğusuna Büyük Harekata Hazırlanıyor

Türkiye Suriye’nin Doğusuna Büyük Harekata Hazırlanıyor
09 Ekim 2019 - 15:51

Türkiye sınırlarını daha güvenli hale getirmek için TSK Suriye’nin doğusuna harekat hazırlıklarına başladı. Harekat hazırlığı ile birlikte Amerika bölgeden çekilme kararı açıkladı, bu açıklama ile birlikte terör örgütlerinden YPG ve PKK mevzileri boş kaldı. Amerika’dan gelen destek ile hendekler kuran terör örgütleri Amerika’nın çekilme kararı ile mevzileri terk etmek zorunda kaldı.

TSK’da ise tüm hazırlıklar tamam durumda, sadece ateş emri bekleniyor. Amerika başkanının yapmış olduğu açıklama ile terör örgütü mensupları bulundukları bölgeyi terk etme zorunda kaldı.

Hendek Ve Mevziler Boş Kaldı

Suriye’nin kuzey bölgesinde yer alan Menbiç’de kazılan hendekler Amerika başkanı Trump’ın açıklaması ile boş kalmış durumda. 3 yıl önce DEAŞ örgütü tarafından alından hendek ve mevziler yapılan açıklamaların ardından boşaltılmış durumda.

Amerikan askerleri Suriye’den çekilme kararı alması mevzilerin boş kalmasının en büyük nedenleri arasında. Teröristler birçok alanı ter ederek boş bıraktı. Amerika oradayken yapılan mevziler, Amerika’nın çekilmesi ile boş kalmış durumda.

Bölgede tamamen yalnız kalan terör örgütü yandaşları, operasyon sinyali ardından çekilmek zorunda kaldılar ve bulundukları bölgeleri boşalttılar. Amerika’dan aldıkları destek sayesinde iş makineleri ile açılan mevzileri ve hendekleri Amerika’nın desteğini çekmesi ile boşatmak zorunda kaldılar.

Suriye Milli Ordusu operasyon için Fırat’ın doğusuna yönelmiş durumda. TSK bölgeyi daha güvenli hala getirmeye kararlı, sadece ateş emri bekleniyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.