Haber Sunum

Suriye Ordusu Mümbiç’e Girecek Haberleri

Suriye Ordusu Mümbiç’e Girecek Haberleri
14 Ekim 2019 - 16:40

Türk Mehmetçiğinin “barış pınarı” harekâtı ismi ile 6 gün önce başlattığı Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması ve güvenli bölge oluşturulması amacıyla PKK/PYD gibi teröristlerle yapılan operasyonda olumlu sonuçlar alınırken dünya basınında yer alan haberlerde Türkiye’nin bu operasyonuna karşılık vermesi adına Suriye Birliğinin Mümbiç’e geçeceği belirtilmektedir.

Sonuç Ne Olur?

Orta Doğu bataklığının Suriye ayağında yıllardır süren iç savaş Suriye halkını ve çevre ülkelerin güvenliğini zedelemekte ve binlerce insan göç ederek ülkeden kaçmakta iken Türkiye hem kendi sınır güvenliği için hem de göçü önlemek amacıyla Suriye’ye kara ve hava harekatı düzenlemektedir. Suriye’ni Sana ve El Mayadin Haber kaynaklarından geçen haberlerde Suriye ordusunun Türkiye ile çatışması için Mümbiç’e girdiği belirtilmektedir. Dünden bu yana yapılan açıklamalarda Mümbiç ve Kobaniye Suriye ordusunun Türkiye Ordusu ile çatışmak adına geçileceği haberleri gelmekte idi.

Suriye Ordusunun PKK/PYD ile anlaşarak bu girişimde bulunması Türkiye açısından risk oluşturmamakta ve bu operasyon için Türk Ordusu uzun süreden beri hazırlık yapmakta idi.

Türkiye yetkililerinden Cumhurbaşkanı Danışmanı Yasin Aktay bu konuda yaptığı açıklamasında böyle bir durumda çatışmanın kaçınılmaz olacağını belirtti.

Barış koridorunun inşa edilmesi müttefik ABD ile yapılan ortak çalışmalar sonucunda kararlaştırılmış olmasına rağmen ABD son anda bu harekâtı tasvip etmemiş ve Türkiye’yi ekonomik yaptırımlara maruz bırakacağını belirtmesine rağmen Türkiye bu kararından geri atmayarak operasyonu gerçekleştirmektedir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.