Haber Sunum

Elektrik destek ödemelerine nasıl başvurulur? Kimler Elektrik destek ödemesi alacak?

İhtiyaç sahibi evlere elektrik tüketim desteği verilmesine yönelik karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 2 milyon 22 bin eve elektrik desteği ödemesi bugün itibari ile başlıyor. Kimler bu destekten yararlanabilecek ve hangi koşullar isteniyor. Detaylar haberimizde…

Elektrik destek ödemelerine nasıl başvurulur? Kimler Elektrik destek ödemesi alacak?
01 Mart 2019 - 10:01

Devlet, gereksinim sahibi vatandaşlara elektrik faturalarında yardımcı olacak. Resmi Gazete’de yayınlanan uygulamaya göre verdiği destek; 40,31 TL ile 80,63 TL arasında değişecek.

Elektrik tüketim desteği kapsamında tespit edilen hanelere, hanedeki kişi sayısı dikkate alınarak aylık 150 kilovatsaat karşılığı tutara kadar destek verilecek. 1-2 şahıs 75 kilovatsaat, 3 şahıs 100 kilovatsaat, 4 şahıs 125 kilovatsaat, 5 ve daha çok şahısın yaşam sürdürdüğü hanelere aylık 150 kilovatsaat elektrik desteği verilmiş olacak.

Elektrik tüketim desteği kapsamında yatırılacak tutarların hesaplanmasında, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) doğrulusunda onaylanan elektrik faturalarına temel tanıma tablolarında alçak stres seviyesinden bağlı mesken abone grubu amacıyla belirlenmiş bedeller ile pay, fon ve vergilerin mesken haneler amacıyla yapılan tavan oranları dahil edilerek kilovatsaat başına meydana çıkan birim bedel öneme alınacak.

ELEKTRİK DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Vatandaşlar elektrik desteği alabilmek amacıyla başvurularını bugün itibarı ile yaşadıkları il ya da ilçede tespit edilen Sosyal Yardımlar Müdürlükleri’nden yapabilecekler. Elektrik desteğine hak kazananlar PTT üzerinden duyurulacak ve destek ödemeleri de tekrar PTT üzerinden yapılacak. Vatandaşlar PTT’den elektrik faturası ödemeye gittiklerinde destek miktarından arta kalan alanı ödeyecek.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.