Haber Sunum

Adalet Bakanı açıkladı! O Savcı hakkında HSK inceleme başlattı!

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK),Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde halı saha tartışması ardından bir savcının 14 öğretmeni gözaltına aldırdığı iddiasıyla alakalı ‘jet’ araştırma başlattı. HSK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, Habertürk’e yaptığı açıklamada, “Söz konusu vakanın tüm yönleriyle aydınlatılması amacıyla hukuk dışı davranışta olduğu iddia edilen yargı görevlileri ile alakalı araştırma ve tahkîkat başlatılmıştır. Sonuçlar kamuoyu ile paylaşılacaktır” dedi. Adalet Bakanı ve HSK Başkanı Abdulhamit Gül de, Twitter’dan yaptığı açıklamada, HSK’nin araştırma başlattığını hatırlatıp, konunun yakinen takipçisi olduğunu kaydetti

Adalet Bakanı açıkladı! O Savcı hakkında HSK inceleme başlattı!
28 Şubat 2019 - 14:30

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), DiyarbakırIn  Çermik ilçesinde  halı saha tartışması ardından bir savcının 14 öğretmeni gözaltına aldırdığı iddiasıyla alakalı araştırma başlattı.

SAVCININ GRUBU ERKEN GELDİ

Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre, HSK’yı harekete geçiren y hadise dün akşam Diyarbakır Çermik’te bir halı sahada yaşandı. Halı sahada 21.00-22.00 saatleri arasında ilçede görevli öğretmenlerin, saat 22.00-23.00 saatleri arasında ilçede görevli bir savcının da aralarında olduğu grubun maçı vardı. Fakat iddiaya göre, savcının grubu halı sahaya erken geldi ve saatleri bir saat sonrası olmasına rağmen ilk maçı kendilerinin yapacağını belirtti

ÖĞRETMENLER GÖZALTINA ALINDI

İki grup arasında bu amaçla kısa vakitli gerginlik yaşanmasının ardındannda halı saha görevlileri savcının olduğu grupdaki grubu halı saha dışına çıkardı. Öğretmen grubunun maça başlamasından kısa bir vakit sonra halı sahaya gelen güvence yetkilileri maçı durdurdu, kimlik denetimi yaptı. O sırada kimlikleri yanısıra bulunmayan öğretmenler ekip otolarına bindirilerek, Çermik İlçe Güvenlik Müdürlüğü’nü götürüldü. Burada bir vakit tutulan öğretmenler serbest bırakıldı.

HSK İNCELEME BAŞLATTI

Olayın duyulmasının ardındannda Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) harekete geçti. İddiaları araştırmak üzere bir müfettiş görevlendirildi. HSK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz Habertürk’e yaptığı açıklamada, “Söz hususu vakanın tüm yönleriyle aydınlatılması amacıyla hukuk dışı davranışta olduğu iddia edilen yargı görevlileri ile alakalı araştırma ve tahkîkat başlatılmıştır. Sonuçlar kamuoyu ile paylaşılacaktır” dedi.

BAKAN GÜL: “KONUNUN TAKİPÇİSİYİM”

Adalet Bakanı ve HSK Başkanı Abdulhamit Gül ise sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan açıklamalarda bulundu. Gül, paylaşımında, “Çermik’te halı saha tartışması üstüne 14 öğretmenin gözaltına alınması ile alakalı HSK araştırma başlattı. Hukukun üstünlüğü, mesleki ve etik kurallar kapsamında Kurul müfettişlerinin gerçekleştireceği araştırma en kısa vakitde sonuçlandırılacaktır. Konunun yakinen takipçisiyim” ifadesini kullandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.