Haber Sunum

1 Mart Hadi İpucu: İlk adı Türk Dili Tetkik Cemiyeti olan TDK ne zaman kurulmuştur?

1 mart hadi ipucu sorusu ve cevabı nedir? Türk Dili Tetkik Cemiyeti hangi kurumun ilk adıdır? Türk Dil Kurumu ne zaman kurulmuştur?

1 Mart Hadi İpucu: İlk adı Türk Dili Tetkik Cemiyeti olan TDK ne zaman kurulmuştur?
01 Mart 2019 - 9:38

Canlı bilgi yarışması Hadi, 1 mart Cuma günü öğle yarışması için ipucu yayınladı. İlk adı Türk Dili Tetkik Cemiyeti olan TDK ne zaman kurulmuştur? sorusu en çok arananlar arasına girdi. Bugün sorulan hadi ipucu sorusu ve cevabı nedir?

Soru: İlk adı Türk Dili Tetkik Cemiyeti olan TDK ne zaman kurulmuştur?

Cevap: 12 Temmuz 1932

TDK Tarihçesi

Türk Dil Kurumu, Türk Dili Tetkik Cemiyeti adıyla 12 Temmuz 1932’de Atatürk’ün talimatıyla kurulmuştur. Cemiyetin kurucuları, hepsi de milletvekili ve devresinin tanınan edebiyatçıları olan Sâmih Rif’at, Ruşen Eşref, Celâl Sâhir ve Yakup Kadri’dir. Kurumun ilk başkanı Sâmih Rif’at’tır. Türk Dili Tetkik Cemiyetinin amacı, “Türk dilinin öz güzelliğini ve zenginliğini ortaya çıkarmak, onu yeryüzü dilleri arasında değerine yaraşır yüksekliğe eriştirmek” olarak belirleme edilmiştir. Kurulan cemiyet bu amacını Türk dilini araştırma ve elde edilen sonuçları neşir ve tamim ederek gerçekleştirecektir. Bu hedefe ulaşmak amacıyla de şu yol takip edilecektir: 1. Toplanıp ilmî müzakerelerde bulunmak; 2. Türk dilini kendi meşelerine, tekâmülüne ve gereksinimlerine göre belirleme ve tedvin etmek; 3. Türk dilini araştırmae yarayacak vesaik ve malzemeyi elde etmek, eski kitaplardan ve memleketin her mıntıkasındaki halk dilinden derlemeler gerçekleştirme ve yaptırmak; 4. Cemiyet mesaisinin semerelerini her türlü yollarda neşre çalışmak.

Atatürk’ün sağlığında, 1932, 1934 ve 1936 senelerinde oluşturulan üç kurultayda hem Kurumun idare organları seçilmiş, hem dil siyaseti belirlenmiş, hem de ilmî bildiriler sunulup tartışılmıştır. 26 Eylül-5 Ekim 1932 tarihleri arasında Dolmabahçe Sarayı’nda oluşturulan Birinci Türk Dili Kurultayı sonucunda Kurumun “Lügat-Istılah, Gramer-Sentaks, Derleme, Lenguistik-Filoloji, Etimoloji, Yayın” adları ile altı kol hâlinde çalışmalarını sürdürmesi kabul edilmiştir. Sonraki kurultaylarda bu kollardan bazıları ayrılmış, bazıları yine birleştirilmiş; ancak ana çatı değiştirilmemiştir. 1934’te oluşturulan kurultayda Cemiyetin adı, Türk Dili Araştırma Kurumu; 1936’daki kurultayda ise Türk Dil Kurumu olmuştur. Türk Dil Kurumu başlangıçtan beri çalışmalarını iki ana eksen üstünde yürütmüştür: 1. Türk dili üstünde incelemeler gerçekleştirme, yaptırmak; 2. Türk dilinin güncel problemleri ile ilgilenerek çözüm yolları bulmak. Atatürk’ün kendisi de Türk dili üstündeki yerli ve yabancı incelemeleri bizzat inceleyerek, devresinindeki bilginleri Türk dili üstünde incelemeler yapmaya yönlendirmiştir.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.