Haber Sunum

Ziya Selçuk bilimsel çalışmalar için destek sözü verdi!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Öğrencilerin bilimle uğraşması Türkiye’nin geleceği için son derece kritik. Ödül olsun olmasın muhakkak bu çabalarınızın devamını çok önemsiyoruz. MEB olarak da bunun için her türlü desteği ve altyapıyı sağlama sözü veriyoruz” dedi.

Ziya Selçuk bilimsel çalışmalar için destek sözü verdi!
28 Şubat 2019 - 13:20

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Adana Valiliğini ziyaret ederek şeref defterini imzaladı, Vali Mahmut Demirtaş’la görüştü. Daha sonra Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde düzenlenen TÜBİTAK 50. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Bölge Sergisi ve Ödül Töreni’ne katılan Selçuk, kendisinin ‘Sanayi ve Teknoloji Bakanı’ şeklinde anons edilmesiyle ilgili espri yaparak, “Az önce Sanayi Bakanı oldum. Arkadaşımızın heyecanı çok güzel bir heyecan, dolayısıyla hiçbir problem yok” diye konuştu.

Selçuk, bilimle uğraşmanın önemli olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Biraz önce koordinatör hocamız, ‘Marifet iltifata tabidir.’ dedi. Yani beceri göstermek, övgüyle ilgilidir. Bir kişi övülürse beceri gösterir ama asıl ilimle uğraşmak biraz daha farklı bir iş. İltifat beklemeksizin marifete talip olmak, bilim insanının işi bu. Yani bir övgü beklemeden bilimle uğraşmayı sevmek, ki sizler böylesiniz, vakit ayırmışsınız, bu işlerle uğraşmışsınız. Öğrencilerin bu tür işlerle uğraşması Türkiye’nin geleceği için son derece kritik. Ödül olsun olmasın muhakkak bu çabalarınızın devamını çok önemsiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) olarak da bunun için her türlü desteği ve altyapıyı sağlama sözü veriyoruz. Buradaki bu kalabalığı görünce, bu kadar öğrencimizin projelerini getirmelerini ve yarışmalarını seyredince gerçekten gelecek için umutlanmak daha da kolaylaşıyor.”

Öğrencilerin potansiyellerini gördüklerini belirten Bakan Selçuk, “Emekleriniz için teşekkür ediyorum. Öğretmenleriniz, okul yöneticileri için ayrı bir teşekkürümüz var. Akademisyenlerin desteğiyle yaptığınız çalışmaların gelecekteki bilim hayatında, bilim insanı olarak neler yapabileceğinizi potansiyel olarak görmek için fırsat sağlıyor. Adana’ya belli çalışmalar yapmak için geldik ama bu toprakların çocuğu Yaşar Kemal’in de ölüm yıl dönümü. Onu anmadan geçmek çok doğru değil. Ona da rahmet olsun, nice Yaşar Kemal’ler, nice sanatçılar, nice bilim insanları Adana’nın mümbit toprağından, bereketli toprağından yükselsin yücelsin.”

Konuşmaların ardından Selçuk sahnede bisiklete bindi, daha sonra dereceye girenlere ödüllerini sundu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.